Misją Ogrodów Edukacyjnych jest m.in. wspieranie, aktywizacja i integracja lokalnych grup społecznych, w szczególności działających na rzecz dostępu do edukacji, wyrównywania szans i poprawy jakości życia mieszkańców danego obszaru. [No wiem - strasznie długie zdanie, ale co zrobić - taki zapis prawniczy mamy w Statucie Fundacji.]
Praca na rzecz:
poprawy jakości życia zwykłych ludzi
budowania społeczeństwa obywatelskiego
kształtowania świadomości, że każdy może mieć wpływ na otoczenie, w którym żyje
motywuje mnie do nawiązywania relacji oraz przygotowywania i realizacji projektów we współpracy z:
partnerami biznesowymi
innymi organizacjami pozarządowymi
jednostkami samorządu terytorialnego
a co najważniejsze: ludźmi, którzy chcą zmieniać świat.
Strategiczna jest dla mnie idea, że synergia to podstawa działań społecznych.
Większość moich projektów realizowanych jest Pro Publico Bono, a wiadomo przecież, że nawet kredki trzeba kupić, dlatego od przeszło 30. lat zapraszam do wspólnego zmieniania świata tych, którzy mogą wesprzeć społeczne projekty własnymi zasobami: ludzkimi, rzeczowymi, finansowymi czy innymi (z całego spektrum zasobów).
Jednym z moich ulubionych działań jest Dolnośląska Fabryka św. Mikołaja realizowana przez Ogrody Edukacyjne w ramach Centrum Aktywności Obywatelskiej.
To z założenia projekt międzysektorowy, oparty na partnerstwie, współpracy i, co najważniejsze, radości z dzielenia się dobrem.
Fabryka zgromadziła wielu Ludzi Dobrej Woli. Bardzo często zupełnie sobie obcych.
W czasie epidemii Covid_19 nawet nie mieliśmy okazji się spotkać - każdy szykował przesyłkę (osobiście pieczone pierniczki, kartki świąteczne, bombki, kule śnieżne czy inne drobiazgi), która miała przekazać innym ludziom przesłanie:
"Nie jesteś sam! Uśmiechnij się, bo ktoś o Tobie myśli i śle najlepsze życzenia!"
Bo nie ma znaczenia czy jesteś bogaty czy biedny - ważne, że jest to, co możesz zrobić dla innych.
Ważne jest to, że nawet najdrobniejszy gest może wywołać uśmiech na twarzy innego człowieka.
Już dwukrotnie (w ramach projektów dofinansowanych przez Gminę Wrocław i Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego) zapraszaliśmy do Ogrodów osoby, które aktywnie zmieniają swoje najbliższe otoczenie, na pilotażowe serie warsztatów w ramach Szkoły Fundraisingu i Współpracy Międzysektorowej.
Do kompletu od dawna prowadzę bezpłatne konsultacje dla osób, które zajmują się pozyskiwaniem funduszy.
W końcu uległam namowom i tak oto SFIWM stała się naszym stałym Ogrodowym działaniem i zapadła decyzja o regularnym szkoleniu dolnośląskich liderów.
A co wspólnego mają pierogi robione w lesie, nad rzeką i gotowane w kociołku na ognisku, z fundraisingiem i współpracą międzysektorową, dowiecie się, jak spotkamy się przy kawie :) lub z podcastów :) lub z innego tekstu :)
Tak czy inaczej - jak będziecie chcieli to Wam opowiem :)
Comments