top of page

Stołówki dla ptaków - karmniki

Zaktualizowano: 29 lis 2022

Naszymi sąsiadami są nie tylko inni ludzie. To także skrzydlata brać, która dba o zmniejszanie liczby kleszczy, komarów i innych mało przyjaznych stworzeń.

Żeby jednak zachęcić ptaki zjadające wiosną larwy i dorosłe owady czy pajęczaki, należy zadbać o warunki, które lubią.

O sadzeniu krzewów i zawieszaniu budek napiszemy w osobnym artykule. Dzisiaj chcemy zachęcić Was do kuszenia ptaków smakołykami, które sprawią, że zima w mieście będzie dla nich bardziej przyjazna.Na zdjęciu powyżej kos sfotografowany przez Małgorzatę Pietkiewicz.

Ptaki te coraz częściej zimują w naszych miastach.

Tutaj znajdziecie film z kosem w roli głównej: https://www.youtube.com/watch?v=lUsoqR4WxsM

Jak w prosty sposób zrobić stołówkę dla skrzydlatej braci, którą można umieścić na balkonie, w ogrodzie lub po prostu w parku czy innej przestrzeni publicznej?


Oczywiście zawsze można kupić lub wykonać samemu klasyczny karmnik z drewna:

Ale my jak zwykle zachęcamy do wykorzystywania tego co mamy w domu.

Zaledwie w kilka chwil możemy wykonać ptasią stołówkę z plastikowej butelki po wodzie lub innym napoju.

Jeżeli masz butelkę wąską to warto wykorzystać zwykłe drewniane łyżki (lub inne przedmioty, na których ptaszki mogą spokojnie usiąść do posiłku).

W butelce należy wyciąć dwa otwory, w których umieszcza się łyżkę (warto to zrobić pod pewnym kątem, żeby ziarenka powoli mogły się wysypywać na łyżkę).

Po umieszczeniu w butelce łyżek sypiemy ziarno i zakręcamy.

Potem wystarczy zawiązać na szyjce wstążkę lub sznurek i powiesić w wybranym miejscu, najlepiej na gałęzi drzewa lub krzewu.

Można też wkręcić w nakrętkę haczyk do którego przywiążemy sznurek.

Zdjęcie ze strony: https://artillo.pl/blog/p/szybkie-sposoby-na-wykonanie-karmnikow-dla-ptakow-diy

Jak masz dużą butelkę (np. 5. litrową) możesz wyciąć większy otwór (wielkości karty do gry). Ptaki będą mogły wejść do wnętrza butelki.


Z czego jeszcze można zrobić stołówkę?


Z puszek.

Pamiętaj tylko, żeby nie były to opakowania po środkach chemicznych.

Puszkę można pomalować farbą do metalu na ulubiony kolor, i obwiązać pasującą wstążką co sprawi, że stanie się ona nie tylko karmnikiem, ale także nietypową ozdobą naszego balkonu lub ogrodu.


Z niepotrzebnego już ceramicznego kubka lub filiżanki.

Do takiego naczynia wlewamy mieszankę ziaren w roztopionym tłuszczu, który po zastygnięciu nie tylko utrzyma nasiona w kubku, ale jest także smakowitym kąskiem dla wielu ptaków.

Po zastygnięciu mieszanki zawieszamy karmnik na gałązce wykorzystując uszko filiżanki.


To tylko najbardziej typowe pomysły. Warto jednak rozejrzeć się wokół siebie, popatrzeć nieco inaczej na niepotrzebne już przedmioty i wykreować z nich coś pożytecznego.

Przy odrobinie wyobraźni i kreatywności można stworzyć karmniki, które staną się prawdziwą ozdobą ogrodu czy innego miejsca.

Dawajmy nowe życie niepotrzebnym już przedmiotom.

Pamiętajcie jednak, żeby nie zostawiać karmników bez opieki. Stołówki trzeba uzupełniać, a jak ulegną uszkodzeniu zutylizować w odpowiedni sposób.


Podejmijcie wyzwanie i razem z dziećmi (własnymi lub sąsiadów) bawcie się świetnie kreując stołówki dla skrzydlatej braci.

34 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page