top of page

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmiać czy nie dokarmiać?

Oto jest odwieczne pytanie...


Generalnie (wbrew pozorom) ptaki sobie dobrze radzą zimą w mieście.

Niestety ludzie wyrzucają tony (dosłownie) jedzenia, więc skrzydlata brać zawsze coś dla siebie znajdzie.

Dodatkowo takie działania ptaków wpływają pozytywnie na nasze zdrowie - kiedy ptaki zjadają nasze odpadki, resztki się nie psują i nie są źródłem chorób.

Niestety resztki ludzkiego pożywienia mogą nie tylko bardzo poważnie zaszkodzić zdrowiu ptaków, ale również je zabić.

Jednym z najbardziej szkodliwych pokarmów jest PIECZYWO.

Niestety ciągle mamy taki nawyk, żeby resztki chleba "wyrzucać ptakom".

Takie działanie nie tylko je zabija, ale również przyczynia się do wzrostu populacji szczurów, które doskonale się mnożą kiedy mają dostęp do odpadków.


NIGDY / POD ŻADNYM POZOREM nie karm ptaków chlebem.

Szczególnie szkodliwe jest wrzucanie pieczywa do wody / karmienie kaczek i łabędzi.

Jak nie umiesz pogodzić się z myślą, że NIE WOLNO PTAKÓW KARMIĆ CHLEBEM pomyśl sobie co się zadzieje, kiedy nakarmisz głodne dziecko cukierkami.

Bo właśnie tym jest pieczywo dla ptaków - słodyczami pożądanymi przez dzieci.


Dodatkowym minusem stołowania się ptaków w miejscach składowania odpadków jest rozwalanie śmieci / rozrywanie worków / powiększanie bałaganu.

Dlatego zdecydowanie lepiej jest zamykać szczelnie pojemniki na śmieci i zadbać o inne źródła żywności dla tych, co fruwają.

Bardzo ważne jest dbanie o to, żeby w miejskim ekosystemie było dużo drzew / krzewów, których owoce zimują na gałązkach.

Wszelkie derenie, berberysy, irgi, jarzębiny, rokitniki, bzy, róże to rośliny, które zapewnią dobry pokarm w czasie zimowych miesięcy.


Ważne jest pozostawianie (w niedużej, przemyślanej ilości) jemioły na drzewach. Jej nadmiar niszczy drzewa, ale brak szkodzi jemiołuszkom, które szukają jedzenia po długich lotach m.in. z dalekiej Syberii. Na szczęście te śliczne ptaszki jedzą również owoce ligustru, śnieguliczki i inne.


Co jeszcze jest smaczne i zdrowe dla ptaków?

  • ZIARNA / NASIONA / ORZECHY np. niełuskany słonecznik to prawdziwy ptasi przysmak, ale nie pogardzą również ziarnami kukurydzy, pszenicy czy prosem

  • kawałki owoców (jabłek, gruszek) głóg i jarzębina to przysmaki dla wspominanego już na naszym blogu kosa

  • ptakom wodnym warto zapewnić gotowane BEZ SOLI! warzywa (ziemniaki, marchew)

  • tłuszcze np. kawałek (niesolonej) słoniny / smalec - tłuszcze są świetne do scalania ziaren i tworzenia smakowitych dla ptaków kul tłuszczowych

O czym należy pamiętać przy dokarmianiu ptaków?

  1. Pamiętaj, że dokarmianie ptaków jest bardzo przyjemne dla nas (kto nie lubi obserwować ptaków za oknem), ale rozleniwia ptaki i uzależnia je od nas.

  2. Dlatego, jak już zacząłeś dokarmiać fruwającą brać - MUSISZ TO ROBIĆ SYSTEMATYCZNIE.

  3. Dokarmianie zaczynamy dopiero jak SPADNIE ŚNIEG i przykryje naturalny pokarm. Wcześniejsze dokarmianie negatywnie wpływa na wędrówki ptaków i docelowo bardzo im szkodzi.

  4. Gromadzenie się ptaków przy karmniku ułatwia przenoszenie się patogenów (wirusów, bakterii czy grzybów) przez co ptaki łatwiej chorują / wzajemnie się zarażają. Dlatego szczególnie ważna jest troska o czystość karmników i dobrą jakość pokarmu. Bezwzględnie należy usuwać popsutą karmę.

  5. Ptaki nie potrafią zaspokajać pragnienia śniegiem czy lodem, dlatego warto zadbać, żeby przy karmnikach znalazło się poidełko ze świeżą wodą.

Ale przede wszystkim pamiętaj, że ptaki to nasi wielcy sojusznicy w walce z komarami / muchami i innymi mało lubianymi owadami. Wiosną, kiedy ptaki zaczynają karmić swoje młode zjadają tysiące larw i owadów. Dlatego poza tym, że krzewy zapewniają najlepsze pożywienie, zapewniają również miejsce do lęgów i schronienie przez cały rok.6 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page