top of page

Charity shop / sklep społeczny

Zaktualizowano: 9 sie 2022

Każdy z nas ma w domu ubrania i inne rzeczy, których już nie używa, a jednak szkoda wyrzucić.

Dlatego podjęliśmy w Ogrodach Edukacyjnych decyzję o zorganizowaniu we Wrocławiu sklepu społecznego PODZIEL SIĘ DOBREM <3.

Miejsca, do którego będzie można oddać rzeczy zbędne, które jeszcze mogą posłużyć innym.


Przygotowując projekt wzięłam pod uwagę, że nie każdy ma czas prać / prasować / naprawiać rzeczy. Dlatego chcemy się tego podjąć.

Jak to ma wyglądać?

  1. Przyjmujemy ubrania

  2. Selekcjonujemy na grupy

  3. Pierzemy / suszymy / jak trzeba prasujemy / naprawiamy

  4. Te w świetnym stanie wieszamy na wieszakach lub od razu przekazujemy potrzebującym rodzinom

  5. Te, których się nie da naprawić, ale są np. z ciekawego materiału - odkładamy na półkę "dla rękodzielników" (wszak nawet ze starych dżinsów można uszyć piękną torbę) - to będzie wkład w rozwijanie działalności artystycznych dusz*

  6. Te rzeczy, które się nadadzą (np. stare koce, ręczniki, pościel) trafią na półkę "dla zwierzolubów" - schroniska, domy tymczasowe itp. ciągle potrzebują takich rzeczy dla psów / kotów / innych zwierząt

  7. Z całą pewnością na resztę też znajdziemy jakieś sensowne zastosowanie, bo nic nie powinno się marnować.

Czyste rzeczy powieszone zostaną na wieszakach w określonych grupach (K/M rozmiar / wzrost itp - tak, żeby łatwo było znaleźć coś dla siebie lub bliskich), posegregowane KOLORAMI (bo przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby takie miejsce było ładne i przytulne).


Dla kogo będzie SKLEP SPOŁECZNY / CHARITY SHOP?

Dla każdego chętnego! Pragniemy zachęcać ludzi do wymiany rzeczy (przede wszystkim ubrań). Szczególnie młodzi ludzie lubią co chwilę mieć coś nowego. Więc zamiast kupować a potem wrzucać na dno szafy, lepiej zajrzeć do nas i coś sobie wybrać. Będziemy zachęcać wszystkich, żeby zamiast kupować / wyrzucać to oddawać / wymieniać

Ubrań na rynku jest masa. Lądują na śmietnikach, zagracają szafy. Możemy to WSPÓLNIE ZMIENIĆ


Obecna sytuacja sprawia, że ludzie masowo tracą środki do życia. To nas zmotywowało do zachęcania do dzielenia się dobrem <3 Każdy potrzebujący będzie mógł coś sobie wybrać.

Co w Ogrodach Edukacyjnych jest bardzo ważne - nikt nie będzie się musiał tłumaczyć ze swojej sytuacji / nie będzie musiał nikogo prosić.

Przychodzisz, znajdujesz coś odpowiedniego i zabierasz to do domu <3


Na miejscu musi być herbata / kawa i stolik z wygodnymi fotelami, żeby (szczególnie) najstarsi seniorzy mogli posiedzieć, odpocząć, poczuć się miło.

A może ktoś będzie chciał przynieść domowe ciasto do poczęstowania starszych, samotnych ludzi? Albo po prostu tych, którym nie jest lekko w życiu.

Cały projekt jest PRO PUBLICO BONO. To ważne.


Dlatego szukam firmy, która podzieli się z nami swoją powierzchnią użytkową z dostępem do prądu i wody.

To niezbędne, żeby na miejscu stała pralka, suszarka bębnowa i stoisko do prasowania. Chcę też, żeby z pralki mogły skorzystać osoby, które mają trudności w upraniu ubrań we własnym domu lub znalazły się w kryzysie bezdomności.


Dlaczego ogłosiliśmy zbiórkę na pralkę, suszarkę i żelazko?

Bo wymarzyłam sobie, żeby każdy kto wpłaci na konto Fundacji chociaż złotówkę - poczuł się jak współtwórca tej wyjątkowej przestrzeni społecznej <3Segregować / prać / wieszać rzeczy będą wolontariusze (w tym ja :)).

Ale szczególnie chętnie będziemy zapraszać tych, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Praca pozwala czuć się godnie. A nam zależy, żeby ludzie czuli się dobrze w Ogrodach Edukacyjnych <3 Dlatego jeżeli tylko ktoś będzie miał ochotę, to będzie mógł pomagać w przyjmowaniu, segregowaniu, praniu czy układaniu rzeczy. A potem sobie wybierze co tylko zechce i wszyscy będą zadowoleni.


Charity shop PODZIEL SIĘ DOBREM <3 to projekt dla tych, co chcą się dzielić / nie lubią marnować / dbają o ludzi, zwierzęta, środowisko.


ps. Jak tylko miejsce na to pozwoli będziemy przyjmować inne rzeczy, którym ktoś będzie mógł podarować nowy dom <3


* Rękodzielnicy znajdą u nas również guziki, tasiemki, koronki i inne dodatki, które kupowane w sklepie są kosztowne, a każdy przy porządkach znajduje takie drobiazgi w domu.

606 wyświetleń13 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page