top of page

Świat cebulek

Zaktualizowano: 16 maj 2021

Kończy się wrzesień. To nadal dobry czas na sadzenie roślin cebulowych.


Pamiętajmy, że jeśli chcemy cieszyć się pięknymi kwiatami wiosną i latem to cebulki muszą zdążyć się ukorzenić przed zimą. W przeciwnym razie większość z nich jej nie przeżyje.

Możemy jeszcze spokojnie sadzić cebulki krokusów, zimowitów, narcyzów, tulipanów, czosnków, hiacyntów, szafirków, cebulicy czy szachownicy.

Ważne jest, aby cebulki umieszczać na odpowiedniej głębokości. Ogólna zasada mówi, że dolna część cebulki powinna znajdować się na głębokości odpowiadającej 3 wysokościom samej cebulki. I tak np dla narcyza czy tulipana jest to około 10-15 cm, dla krokusa, szafirka czy cebulicy ok. 5 cm. A dla czosnku olbrzymiego nawet 30 cm.


Zwrócę uwagę na hiacynta, którego wiele osób sadzi bardzo płytko w gruncie co nie jest prawidłowe. Taką zasadą możemy się kierować w przypadku sadzenia cebul hiacyntów w doniczkach trzymanych w domu. Wtedy faktycznie osadza się je zasypując jedynie 1/3 wysokości cebuli. Trzeba jednak pamiętać o przeprowadzeniu zimowania, aby aktywować rozwój kwiatu. Wystarczy przetrzymać cebulki w temp ok. 5-10 stopni C przez kilka tygodni i później przenieść do ciepłego pomieszczenia.


Zimowanie ogólnie tyczy się większości roślin cebulowych. Nie uda nam się doprowadzić do kwitnienia bez przechłodzenia ukorzenionych cebulek.

Rośliny cebulowe nie powinny być sadzone w zbyt dużym zagęszczeniu chyba, że z założenia będą corocznie wymieniane.


Standardowo sadzi się je co ok. 10-20 cm. Im większe cebule tym odległość powinna być większa. Jest to ważne, ponieważ cebulki się rozmnażają i muszą mieć miejsce do prawidłowego rozwoju. W innym przypadku będą się wzajemnie "zaduszać".

Osobiście lubię cebulki w grupach po kilka sztuk. Sadzę je nieco bliżej siebie w zamian znacznie odsuwając grupy od siebie.

Moim przepisem na sukces jest sadzenie roślin cebulowych pomiędzy roślinami, które później wypuszczają liście np. pomiędzy różami czy trawami ozdobnymi, które wiosną mocno skracamy. Rośliny cebulowe wypełniają wtedy puste przestrzenie, a w momencie kiedy przestają być atrakcyjne, a liście zamierają ich miejsce zastępują docelowe rośliny.

Świetnym pomysłem jest też sadzenie dużych czosnków w niskich trawach ozdobnych. Wczesnym latem tworzą one wspaniała kompozycję.

Odpowiednie podłoże dla roślin cebulowych powinno być dość bogate i przepuszczalne. Zbyt gęsta ziemia ograniczy rozwój cebulki, natomiast zbyt mokra może powodować ich zagniwanie.

Co 3-4 lata wykopujmy cebulki i rozsadzajmy je wybierając największe sztuki. Tyczy się to głównie narcyzów i tulipanów, które zwyczajnie, szybko się "wyradzają". Spowodowane jest to nadmiernym zagęszczeniem cebul potomnych, które nie mają szans prawidłowego rozwoju poprzez zbyt silną konkurencję.


Nie oszczędzajmy na cebulkach. Wybierajmy te największe i najbardziej zdrowe. Odwdzięczą się nam pięknymi, dużymi i zdrowymi kwiatami oraz znacznie dłuższą żywotnością.134 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page